Skip to content

628 Marion RdNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2010

Property Information

Block2707
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,294
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,800
57%
Improvement Value:$219,100
43%
Total Assessment$505,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,528+21.5%
2024$6,198+2.0%
2023$6,079+6.8%
2022$5,691+4.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962