Skip to content

714 Reef DrNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block3510
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
57%
Improvement Value:$213,000
43%
Total Assessment$495,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,368+18.5%
2024$6,216+8.7%
2023$5,718+15.1%
2022$4,967+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961