Skip to content

712 Reef DrNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block3510
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
55%
Improvement Value:$228,000
45%
Total Assessment$510,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,182+16.3%
2024$7,034+14.2%
2023$6,157+14.4%
2022$5,384+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 9683, Page 7357Recorded4/9/2024

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 9608, Page 6787Recorded8/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1974