Skip to content

710 Hillview DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block3510
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,036
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
47%
Improvement Value:$313,500
53%
Total Assessment$595,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,853-0.7%
2024$8,918+6.3%
2023$8,386+11.8%
2022$7,502+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5957, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1958