Skip to content

106 W Trident BlvdNewark, NJ 07102

Built 1959

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Aug 24, 2007

Property Information

Block3510
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,064
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
69%
Improvement Value:$126,900
31%
Total Assessment$409,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,444+21.9%
2024$5,284+2.4%
2023$5,160+16.3%
2022$4,437+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 8678, Page 2299

Property Built

Built

Year Built: 1959