Skip to content

1207 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 1999

Property Information

Block415
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 7/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
54%
Improvement Value:$222,300
46%
Total Assessment$486,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,687+14.0%
2024$6,745+32.7%
2023$5,084+6.9%
2022$4,757+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952