Skip to content

501 Lakewood RoadNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 30, 2013

Property Information

Block5012
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
66%
Improvement Value:$157,900
34%
Total Assessment$458,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,035+9.2%
2024$7,361+6.9%
2023$6,886+10.4%
2022$6,240-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 9017, Page 3923

Property Built

Built

Year Built: 1958