Skip to content

503 Lakewood RoadNeptune, NJ 07753

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block5012
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage986
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,300
60%
Improvement Value:$200,900
40%
Total Assessment$501,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,263+8.9%
2024$7,591+11.1%
2023$6,831+10.4%
2022$6,187-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft986DeedBook 9749, Page 1441Recorded7/30/2025

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5430, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1957