Skip to content

212 Myrtle AveNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block604
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,800
55%
Improvement Value:$166,000
45%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,388+13.9%
2024$4,732+31.0%
2023$3,611+14.4%
2022$3,156+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940