Skip to content

114 Anelve Ave 1/2Neptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block702
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage804
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,200
45%
Improvement Value:$127,300
55%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,605+14.9%
2024$3,137+51.3%
2023$2,073+9.8%
2022$1,887+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940