Skip to content

115 Oxonia AveNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block702
Lot35
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
50%
Improvement Value:$200,400
50%
Total Assessment$403,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,780+12.7%
2024$5,130+35.6%
2023$3,784+14.6%
2022$3,302+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1904