Skip to content

708 Highway 35Neptune, NJ 07753

Built 1962
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2015

Property Information

Block802
Lot34
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class---
Description2S-S-B-8U
Dwellings0
ZoningC-4
Sq Footage17,360
Acreage1.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$621,700
33%
Improvement Value:$1,255,900
67%
Total Assessment$1,877,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,979-1.6%
2024$32,512-13.3%
2023$37,483-0.2%
2022$37,571-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,603,000
DeedBook 8851, Page 4791

Property Built

Built

Year Built: 1962