Skip to content

237 Overbrook AveOakhurst, NJ 07755

Built 1913

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Nov 30, 1995

Property Information

Block22
Lot48
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$483,100
80%
Improvement Value:$124,100
20%
Total Assessment$607,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,376+20.0%
2024$4,481-17.6%
2023$5,439-0.5%
2022$5,468+31.7%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5465, Page 56Recorded12/8/1995

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 4854, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1913