Skip to content

242 Overbrook AveOakhurst, NJ 07755

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block22
Lot35
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage823
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$474,800
67%
Improvement Value:$231,400
33%
Total Assessment$706,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,114+13.2%
2024$6,286-14.7%
2023$7,373-0.2%
2022$7,385+30.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft823DeedBook 9364, Page 9169NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/26/2019

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5113, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1920