Skip to content

348 Elberon BlvdOakhurst, NJ 07755

Built 1980

Last Sale Date
Nov 3, 2014

Property Information

Block22
Lot67
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description1SM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,400
72%
Improvement Value:$222,800
28%
Total Assessment$798,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,847-5.8%
2024$10,457-16.4%
2023$12,507+1.9%
2022$12,275+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$588,485

From:

To:

DeedBook 9075, Page 29Recorded7/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1980