Skip to content

402 Grant AveDeal, NJ 07723

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block22
Lot99
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,740,000
87%
Improvement Value:$260,000
13%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,131+10.7%
2024$29,025+4.4%
2023$27,803+14.2%
2022$24,354+6.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945