Skip to content

2800 Logan RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1980

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block40
Lot71
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$822,200
66%
Improvement Value:$425,500
34%
Total Assessment$1,247,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,816-5.7%
2024$15,709+36.8%
2023$11,485-5.9%
2022$12,209-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980