Skip to content

194 E Bergen PlRed Bank, NJ 07701

Built 1922

Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block101
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class19
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,400
37%
Improvement Value:$563,900
63%
Total Assessment$899,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,255+5.4%
2024$15,418+0.3%
2023$15,377+4.5%
2022$14,709+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$753,900

From:

To:

Sq Ft3,240DeedBook 9572, Page 6053Recorded1/19/2022

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 5723, Page 135Recorded6/18/1998

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4782, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1922