Skip to content

17 Grant PlRed Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Price
$832,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block117
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1 1/2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,416
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,000
46%
Improvement Value:$480,800
54%
Total Assessment$889,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,501+20.3%
2024$12,884+2.8%
2023$12,538+4.0%
2022$12,058+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$832,000

From:

To:

Sq Ft2,416DeedBook 9652, Page 1010Recorded7/17/2023

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft2,273DeedBook 9124, Page 7896Recorded7/31/2015

Property Sale

Sale
$544,000

From:

To:

Sq Ft2,027DeedBook 8899, Page 3043Recorded7/19/2011

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,027DeedBook 8294, Page 7709NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/3/2003

Property Built

Built

Year Built: 1940