Skip to content

138 Branch AveRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$463,000
Last Sale Date
Aug 17, 2005

Property Information

Block111
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,900
57%
Improvement Value:$295,700
43%
Total Assessment$684,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,179+0.6%
2024$11,109+6.8%
2023$10,404+3.1%
2022$10,095+4.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$463,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 8493, Page 9328Recorded9/10/2005

Property Sale

Sale
$193,750

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 8384, Page 5182Recorded7/22/2004

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5173, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1907