Skip to content

46 Chestnut StRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block62
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,500
56%
Improvement Value:$274,800
44%
Total Assessment$618,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,480+0.3%
2024$10,453-0.7%
2023$10,525+3.0%
2022$10,217+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,618DeedBook 9182, Page 1760Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,618DeedBook 9016, Page 2008Recorded5/29/2013

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,618DeedBook 8756, Page 3567Recorded2/9/2009

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 5465, Page 909Recorded12/12/1995

Property Built

Built

Year Built: 1907