Skip to content

66 Pinckney RdRed Bank, NJ 07701

Built 1950

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block115
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 1/2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,889
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,600
57%
Improvement Value:$308,600
43%
Total Assessment$716,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,350+11.9%
2024$11,036+3.6%
2023$10,653+3.3%
2022$10,308+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000

From:

To:

Sq Ft1,889DeedBook 9124, Page 8514Recorded7/31/2015

Property Sale

Sale
$416,000

From:

To:

Sq Ft1,889DeedBook 8967, Page 2796Recorded8/28/2012

Property Sale

Sale
$447,500

From:

To:

Sq Ft1,889DeedBook 8407, Page 6529Recorded10/12/2004

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5258, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1950