Skip to content

85 Pinckney RdRed Bank, NJ 07701

Built 1930

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block117
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,815
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,900
53%
Improvement Value:$360,800
47%
Total Assessment$767,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,248+9.9%
2024$13,874+2.4%
2023$13,550+72.7%
2022$7,845+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft1,815DeedBook 9560, Page 469NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/23/2021

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,815DeedBook 9385, Page 7969Recorded12/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1930