Skip to content

93 Pinckney RdRed Bank, NJ 07701

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2016

Property Information

Block117
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,900
54%
Improvement Value:$340,000
46%
Total Assessment$746,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,908+7.9%
2024$11,961+3.1%
2023$11,599+3.7%
2022$11,185+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$519,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 8497, Page 7575Recorded9/23/2005

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 8004, Page 6231Recorded2/6/2001

Property Built

Built

Year Built: 1924