Skip to content

89 Pinckney RdRed Bank, NJ 07701

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block117
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,900
62%
Improvement Value:$246,600
38%
Total Assessment$653,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,213+14.7%
2024$9,779+4.3%
2023$9,373+2.8%
2022$9,122+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 9182, Page 5546Recorded8/26/2016

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 5807, Page 688Recorded3/29/1999

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5278, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1930