Skip to content

Pinckney RdRed Bank, NJ 07701

Built 1980

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block117
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,026
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,000
61%
Improvement Value:$306,900
39%
Total Assessment$780,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,324+13.4%
2024$11,749+4.0%
2023$11,293+2.9%
2022$10,978+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980