Skip to content

21 Grant PlRed Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 1998

Property Information

Block117
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1 1/2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,791
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,000
62%
Improvement Value:$247,200
38%
Total Assessment$656,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,014+15.0%
2024$9,576+4.5%
2023$9,168+2.8%
2022$8,915+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940