Skip to content

48 Linden PlRed Bank, NJ 07701

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 1998

Property Information

Block49
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,600
59%
Improvement Value:$240,100
41%
Total Assessment$581,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,791-0.4%
2024$9,834+4.3%
2023$9,431+2.6%
2022$9,188+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$94,000

From:

To:

DeedBook 5560, Page 346Recorded12/26/1996

Property Built

Built

Year Built: 1904