Skip to content

50 Linden PlRed Bank, NJ 07701

Built 1904

Last Sale Price
$718,000
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block49
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,401
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,700
48%
Improvement Value:$379,800
52%
Total Assessment$732,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,503+2.4%
2024$12,213+24.3%
2023$9,827+2.7%
2022$9,567+4.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$718,000

From:

To:

Sq Ft1,401DeedBook 9599, Page 9430NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$389,900

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 9124, Page 5048Recorded7/30/2015

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 8750, Page 3586Recorded12/18/2008

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 8663, Page 1895Recorded7/3/2007

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 8358, Page 2962Recorded5/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1904