Skip to content

54 Linden PlRed Bank, NJ 07701

Built 2008

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 11, 2017

Property Information

Block49
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-V-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,900
49%
Improvement Value:$372,500
51%
Total Assessment$734,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,600+0.2%
2024$12,569+1.6%
2023$12,366+3.0%
2022$12,010+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 9237, Page 9789Recorded7/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 8512, Page 7223Recorded11/17/2005

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

DeedBook 5869, Page 137Recorded10/14/1999