Skip to content

64 Linden PlRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block49
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,100
58%
Improvement Value:$232,800
42%
Total Assessment$555,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,358-0.2%
2024$9,379+4.4%
2023$8,984+2.7%
2022$8,745+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 8226, Page 6911Recorded5/8/2003

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

DeedBook 5947, Page 958Recorded6/26/2000

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

DeedBook 5602, Page 909Recorded5/20/1997

Property Built

Built

Year Built: 1907