Skip to content

112 Herbert St

Red Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 1996

Property Information

Block66
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionB2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,400
36%
Improvement Value:$287,000
64%
Total Assessment$451,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,743+2.4%
2024$7,562+2.0%
2023$7,411+4.9%
2022$7,064+6.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915