Skip to content

183-185 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Oct 31, 2006

Property Information

Block69
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class18
Description1CB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,600
32%
Improvement Value:$420,500
68%
Total Assessment$616,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,043+0.8%
2024$10,958-1.0%
2023$11,073+4.8%
2022$10,567+4.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 8608, Page 9168Recorded11/17/2006

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 5832, Page 431Recorded6/17/1999

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4877, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1920