Skip to content

166 Bridge Ave

Red Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2012

Property Information

Block69
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
36%
Improvement Value:$392,900
64%
Total Assessment$610,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,129+18.6%
2024$8,538+40.8%
2023$6,062+4.2%
2022$5,816+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920