Skip to content

162 Bridge Ave

Red Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Nov 12, 1992

Property Information

Block69
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,139
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
34%
Improvement Value:$414,500
66%
Total Assessment$632,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,673+7.4%
2024$9,937+20.1%
2023$8,272+5.2%
2022$7,866+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5181, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1920