Skip to content

187-189 Shrewsbury AveShrewsbury, NJ 07702

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2019

Property Information

Block69
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class---
Description2S B
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
57%
Improvement Value:$310,600
43%
Total Assessment$715,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,348+0.1%
2024$13,341+15.6%
2023$11,545-1.1%
2022$11,671+3.7%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

Sale
$498,000

From:

To:

DeedBook 9053, Page 8896Recorded1/29/2014

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 8297, Page 3832Recorded11/11/2003

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4552, Page 57