Skip to content

167 Catherine St

Red Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block72
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,072
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
50%
Improvement Value:$78,800
50%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,554-1.1%
2024$2,584-52.3%
2023$5,418+4.1%
2022$5,205+18.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 9560, Page 2938NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/24/2021

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 9359, Page 5146Recorded7/25/2019

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 9310, Page 7793Recorded9/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1915