Skip to content

257 Leighton AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block87
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
49%
Improvement Value:$197,600
51%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,795+6.3%
2024$6,390+24.9%
2023$5,118+4.0%
2022$4,923+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920