Skip to content

56 W Westside AveRed Bank, NJ 07701

Built 1904

Last Sale Price
$171,500
Last Sale Date
Jun 15, 2001

Property Information

Block89
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
48%
Improvement Value:$222,300
52%
Total Assessment$427,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,531+5.9%
2024$7,109+13.8%
2023$6,248+4.4%
2022$5,987+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$171,500

From:

To:

Sq Ft1,388DeedBook 8032, Page 1752Recorded7/2/2001

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 5410, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1904