Skip to content

38 Drummond AveRed Bank, NJ 07701

Built 1935

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 3, 2023

Property Information

Block94
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,002
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,400
49%
Improvement Value:$186,400
51%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,353+6.5%
2024$5,964+23.0%
2023$4,848+4.1%
2022$4,658+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,002DeedBook 9635, Page 1665Recorded2/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1935