Skip to content

1 Francesca CtEast Hanover, NJ 07936

Built 2004

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Apr 1, 2013

Property Information

Block101
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,397
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
31%
Improvement Value:$339,600
69%
Total Assessment$492,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,770+4.0%
2024$12,283+2.3%
2023$12,002+2.0%
2022$11,766+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 22294, Page 1447

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 5961, Page 141

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4266, Page 283