Skip to content

181 Mt Pleasant AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2014

Property Information

Block101
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,474
Acreage2.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
62%
Improvement Value:$125,700
38%
Total Assessment$327,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,501+4.0%
2024$8,176+2.3%
2023$7,989+2.0%
2022$7,832+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890