Skip to content

205 Mt Pleasant AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block101
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,307
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,300
59%
Improvement Value:$98,400
41%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,270+4.0%
2024$6,030+2.3%
2023$5,893+2.0%
2022$5,777+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,307DeedBook 24453, Page 953Recorded7/15/2022

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5727, Page 181

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930