Skip to content

183 Mt Pleasant AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1916

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block101
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2S F G1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,384
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,200
67%
Improvement Value:$80,500
33%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,322+4.0%
2024$6,080+2.3%
2023$5,941+2.0%
2022$5,824+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,384DeedBook 23571, Page 1291Recorded7/15/2019

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4803, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1916