Skip to content

48 Gail DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1965

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block73
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,660
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
55%
Improvement Value:$136,200
45%
Total Assessment$304,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,896+4.0%
2024$7,595+2.3%
2023$7,421+2.0%
2022$7,275+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965