Skip to content

29 Weaver PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1956

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 21, 2012

Property Information

Block73
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,898
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
62%
Improvement Value:$114,300
38%
Total Assessment$298,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,751+4.0%
2024$7,455+2.3%
2023$7,285+2.0%
2022$7,141+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 22196, Page 1109

Property Built

Built

Year Built: 1956