Skip to content

13 Weaver PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1956

Last Sale Date
Feb 23, 1999

Property Information

Block73
Lot29
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
63%
Improvement Value:$110,100
37%
Total Assessment$294,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,642+4.0%
2024$7,350+2.3%
2023$7,182+2.0%
2022$7,041+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5064, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1956