Skip to content

499 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 1957

Last Sale Date
Jan 5, 2004

Property Information

Block10501
Lot113
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,418
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,200
54%
Improvement Value:$217,700
46%
Total Assessment$468,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,310+3.9%
2024$10,884+6.6%
2023$10,208+1.7%
2022$10,034+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6022, Page 267

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5050, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1957