Skip to content

523 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 1957

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 24, 2007

Property Information

Block10501
Lot119
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,564
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,800
52%
Improvement Value:$228,900
48%
Total Assessment$479,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,569+3.9%
2024$11,134+6.5%
2023$10,455+1.7%
2022$10,276+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 20952, Page 310

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4291, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1957