Skip to content

48 Richard StDover, NJ 07801

Built 1957

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block10501
Lot129
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,190
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,200
64%
Improvement Value:$140,600
36%
Total Assessment$393,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,487+4.0%
2024$9,118+7.6%
2023$8,471+1.6%
2022$8,335+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 23229, Page 1893Recorded10/25/2017

Property Sale

Sale
$357,500
DeedBook 20515, Page 1470

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5437, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1957